Neştersiz De Quervain TedavisiDe Quervain Hastalığı (El Bileğinde Tendon Sıkışması)

El bileğinin baş parmak tarafında tendon sıkışmasına bağlı kola ve baş parmağa vuran ağrı ile seyr eden bir hastalıktır. İlk defa tanımlayan doktorun adıyla anılmaktadır.

Parmaklarımızı hareket ettiren kaslar (ana motor) ön kolumuzda bulunur, bu kasların devamı tendon (kiriş) denen ip gibi yapılar el bileğinden parmaklara uzanır ve kasların hareketini parmaklara ileterek parmakların hareket etmesini sağlar. El bileğinin baş parmak tarafında bulunan bir kanaldan geçen ve baş parmağı çalıştıran iki tendon, nedeni bilinmeyen bir sebeple bu seviyede sıkışarak ağrıya yol açar.(Şekil 1)

De Quervain Hastalığı
(Şekil 1)


Daha çok erişkin bayanlarda karşılaştığımız De Quervan hastalarının yarısı emziren annelerdir. Hamilelerde de nisbeten sık görülür.

Hastalar baş parmakta veya el bileğinde ağrı şikayeti ile doktora başvurur, bu ağrı kola doğru yansıyabilir ve hareketle artar. İkinci sıklıktaki şikayet elde güçsüzlük veya fonksiyon kaybıdır, hastalar 'bir çaydanlık bile kaldıramıyorum' diye yakınır.

Muayene ile rahatlıkla tanı konur. El bileğinin baş parmak tarafında belirgin hassasiyet saptanması ve baş parmak hareketleri ile yine aynı bölgede hastanın ağrı tanımlaması ile tanı konur. Bazen söz konusu bölgede şişlik oluşabilir.(Şekil 2)

De Quervain Hastalığı
(Şekil 2)


Röntgen filmi tendonları göstermediği için tanıda yeri yok ancak teşhisden emin değilsek ayırıcı tanı için çekilebilir.

Tedavide başlangıç safhada baş parmak destekli el bileği ateli ve ağrı kesici ilaç verilir. Şiddetli ağrısı olan olgularda kanal içine kortizon enjeksiyonu yapılır, bu yöntemle hastaların yarıdan fazlası iyileşir. Gebelerede kortizon güvenle yapılabilir. İyileşmeyen olgularda cerrahi tedavi uygulanır.

Yara Açmadan İğne İle Gevşetme

Cerrahi tedavide amaç kanalı oluşturan kılıfı keserek kanalı genişletip, sıkışmayı ortadan kaldırmaktır. Son yıllarda iğne ucu ile yara açmadan yaptığım tetik parmak ve Dupuytren vakalarında elde ettiğim başarılı sonuçlar ve geliştirdiğim el becerisinden sonra bu kanalıda yara açmadan ameliyat etmeyi düşündüm. Literatürde ultrason eşliğinde yapılan sadece bir vaka bildirilmiş ve sonucu başarılıymış. Artık kortizon enjeksiyonundan fayda görmeyen hastalarıma bu girişimi uyguluyorum. Bölge ince bir iğne ile uyuşturulduktan sonra kalın iğne ucu ile iki noktadan girip kanalın kılıfını keserek gevşetiyorum. Şuana kadar on hastaya uyguladım, bunların altısında başarılı oldum, dördünde ise anatomik varyasyona bağlı kanal tam açılamadı ve açığa geçilerek tedavi edildi. Açık cerrahide lokal anestezi altında 1.5 cm'lik enlemesine mini bir kesi ile kanalın kılıfı kesilerek sıkışma giderilir ve estetik dikişle yara kapatılır.(Şekil 3)

De Quervain Hastalığı
(Şekil 3)