Karpal Tünel Sendromu (KTS)=(El Bileğinde Sinir Sıkışması)

El bileğinde median sinirin sıkışması sonucu elde gece artan uyuşukluk ve ağrı ile seyreden bir hastalıktır.

Vücudumuzda sinirler elektrik kablolarına benzer yapılardır. Sinirlerin işlevi hissettiklerimizi beyine ve beyinin emirlerini uzuvlara iletmektir. Birçok yerde sinirler sıkışabilir ama pratikte en çok karşılaştığımız, el bileğinde sinir sıkışmasıdır.

Karpal tünel el bileğinin iç yüzünde 'U' şeklinde taban ve duvarları, el bileğinin kemikciklerinden oluşur. Tavanı ise kalın bir bağ (karpal ligaman) oluşturmaktadır.
(Şekil 1)

Bu kanaldan parmakları büken lifler (fleksör tendonlar) ve median sinir geçer. Median sinir baş, işaret, orta parmakların tamamını ve yüzük parmağın yarısının duymasını ayrıca baş parmağın kavrama gücünü sağlar.
(Şekil 2)

Herhangi bir sebeple bu kanalda daralma olursa median sinirin sıkışmasına bağlı şikayetler ortaya çıkar. Hastaların çoğunda belirli bir sebep saptanamaz.

En çok orta yaş bayanlarda karşılaştığımız KTS 'nin kesin sebebi bilinmemekle birlikte diyabeti olanlar ve el bileğini zorlayarak çalışan ev hanımları ve işçilerde daha sık görülür.

BELİRTİLER

Elde gece artan ve uykudan uyandıran uyuşukluk ve ağrı, bu şikayetler eli sallamakla hafifler, parmaklarda keçelenme ve iğnelenme, elden kola ve omuza vuran ağrı, elde güçsüzlük (bardak çanak düşürme) ve kronik hastalarda baş parmak kökündeki kaslarda (tenar kaslarda) incelme (atrofi) görülür.
(Şekil 3)

TANI

Muayenede belli testler yapılır ve KTS düşünülürse EMG denen bir tetkikle kesin tanı konur.

TEDAVİ

Yeni başlayan hastalarda tekrarlayıcı hareketlerden kaçınmak, ağızdan ağrı kesici ve B grubu vitamin ilaçlar ve gece ateli önerilir. Bu yöntemlerle iyileşmeyen hastalarda, EMG'de orta veya ağır şiddette KTS tanısı konan olgularda ve elde güç kaybı olan olgulara cerrahi tedavi önerilir.

Altın standart mini açık cerrahidir. Lokal anestezi ile 5-10 dakika süren bu ameliyatta el bileği ince bir iğne ile uyuşturulur ve 2 cm'lik bir kesi ile bilek kanalı bağı kesilerek sinirin üzerindeki bası ortadan kaldırılır, cilt 3-4 ince dikişle kapatılır.

Ameliyattan 3-4 gün sonra ufak tefek işler yapabilir, 12 gün sonra dikişler alınır ve alıştıra alıştıra hafif işler yapmasına izin verilir. 3 hafta sonra elini rahatlıkla kullanabilir ama bileği zorlayıcı hareketlerden kaçınması tavsiye edilir. Kesi elde varolan doğal çizgiler üzerine yapıldığı için belirgin bir iz oluşmaz.

Bir önemli hususda prensip olarak bir insan aynı anda iki elinden ameliyat edilmez yoksa en basit ihtiyaçlarında bile bağımlı hale gelir. Her iki elinde KTS olan olgunun önce bir eli ameliyat edilir bir ay sonra öbür eli yapılır.

GEBELİKTE KARPAL TÜNEL SENDROMU

Gebelikte el bileği kanalında ödeme bağlı daralma ve median sinirde sıkışma meydana gelir. Muayene ile tanı konur, gebelerde EMG çekilmez. Dayanılmaz ağrıları olanlar kanal içine kortizon enjeksiyonundan fayda görür. Ameliyata kesinlikle gerek yoktur, gebelik sonlanınca kendiliğinden geçer.

Ortopedi Tedavileri Hakkında
Hemen Ön Bilgi Alın...